מרכז "שירת יוסף" תמונה

מהו איבחון דידקטי ?

מהו אבחון דידקטי?ומה מטרתו?

 

מטרת האבחון הדידקטי , לבנות תכנית חינוכית-טיפולית בהתאם למימצאי האבחון  שמטרתה לסייע לתלמיד לשפר את תפקודיו השונים ולהביא לידי ביטוי את יכולותיו הלימודיות ואת השקעתו בלמידה.

מה כולל האבחון?

מאבחנת דידקטית עושה שימוש במגוון כלי אבחון על מנת לבדוק את המנגנונים המטה-קוגניטיביים העומדים בבסיס השפה והקריאה, הכתיבה והכישורים שבבסיס הלמידה. באופן כללי, מנגנונים אלה כוללים:

תפקוד שפתי

תפקודי קשב וריכוז

תפיסה חזותית ושמיעתית

זיכרון חזותי ושמיעתי

זיכרון עבודה

פונקציות ניהוליות (ארגון, תכנון, בקרה עצמית, למידה מטעויות)

בנוסף למנגנונים אלו, נבדקות גם אסטרטגיות הלמידה בהן משתמש הילד או המבוגר. כמו כן, בהתאם לסיבת הפנייה וקשייו של הנבדק, אבחון דידקטי יכול לכלול הערכה ספציפית של התפקוד בחשבון ו/או באנגלית.

מה מקבל ההורה בסוף התהליך האיבחוני?

בעקבות תהליך האבחון, מתקבלת חוות דעת כתובה המאפשרת לבנות תכנית חינוכית-טיפולית שמטרתה לסייע לתלמיד לשפר את תפקודיו השונים ולהביא לידי ביטוי את יכולותיו הלימודיות ואת השקעתו בלמידה.

חוות הדעת תכלול גם המלצות על דרכי למידה והיבחנות המותאמות לקשייו וצרכיו של הנבדק, כמו תוספת זמן, התעלמות משגיאות כתיב בעת מתן ציון ושימוש במחשבון בעת מבחן .

 

בנוסף , ההורים מקבלים הנחיות ברורות להמשך בירור וטיפול מקצועי, הן בעל-פה והן בכתב, זאת בהתאם לקשיים השונים שנתגלו באבחון. לדוגמא, המלצות אלו יכולות לכלול בדיקת ראייה, בדיקת שמיעה, פנייה לביצוע אבחון נוירולוגי ו/או פנייה לביצוע הערכה פסיכולוגית

1 מחשבה על “מהו איבחון דידקטי ?”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שירת יוסף

Pellentesque mollis nec orci id tincidunt. Sed mollis risus eu nisi aliquet, sit amet fermentum justo dapibus.

© 2020 Shoppix – All rights reserved.
דילוג לתוכן